Czysta i dobrej jakości woda to coś czego brakuje wielu z nas, dlatego jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym warto zainwestować w przydomową studnię głębinową i raz na zawsze odciąć się od wodociągów. Takie rozwiązanie da nam czystą i smaczną wodę, którą będziemy czerpać za darmo z własnego źródła.
Warto również zaznaczyć, że woda pozyskiwana w taki sposób jest pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. Dzieje się tak, ponieważ duża ilość znajdujących się nad źródłem warstw tworzy skuteczną izolację, a woda, którą pozyskujemy zawiera dobre dla naszego organizmu makroelementy.
Decydując się na studnię głębinową należy jednak zwrócić uwagę na metodę wiercenia i sposób wykonania. Dlatego też poniżej przedstawiamy dwie popularne metody przy pomocy, których możemy uzyskać własne źródło wody.
Metoda płuczkowa
To powszechnie znana metoda, którą wykorzystuje się od wielu lat, zarówno przy wierceniu studni, jak i w odwiertach geotermalnych. Jej główną cechą charakterystyczną jest sposób usuwania zwiercin.
Płuczka wiertnicza to medium ciekłe lub też gazowe, jej zadaniem jest chłodzenie świdra i jednoczesne oczyszczanie go ze zwiercin. Ponadto odpowiada ona także za smarowanie przewodu wiertniczego. Wszystkie te funkcję mają na celu wynoszenie zwiercin na powierzchnię i ochronę dna przed opadającym urobkiem.
W tej metodzie płuczka zostaje wtłoczona do tworzonego otworu, w celu oczyszczenia go ze znajdujących się na dnie zwiercin. Ogromną zaletą metody płuczkowej jest szybki czas pracy, ponieważ otwór oczyszczany jest z urobku w trakcie pracy, której nie trzeba przerywać, tak jak dzieje się to w przypadku innych metod.
Metoda udarowo – obrotowa
Jest dużo mniej popularna i najczęściej używana w przypadku bardzo twardych powierzchni. Wykonuje się ją przez połączenie młotów wiertniczych z wiertnicami hydraulicznymi. Ich użycie sprawia, że w czasie wiercenia łączy się działanie obrotów z udarami. Należy również pamiętać, że decydując się na metodę udarowo-obrotową zwierciny nie są od razu wynoszone na powierzchnię tak jak w przypadku studni płuczkowej.
Do takich prac konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, takiego jak młotek wgłębny, a także wiertnica. Obowiązkowym narzędziem będzie również sprężarka, której zadaniem jest dostarczenie powietrza służącego do płukania otworu.
Wadą takiego sposobu tworzenia źródła wody, jest to, że jest ono czasochłonne oraz dużo droższe od równie skutecznej i dużo szybszej metody płuczkowej.
Podsumowanie
Jak widać stworzenie własnego źródła wody ma mnóstwo zalet, jest bowiem nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Decydując się na tego typu inwestycje możemy mieć pewność, że czerpana woda będzie prawidłowo oczyszczona i bogata w makroelementy. Studnia głębinowa to inwestycja, która szybko się nam zwróci i będzie sprawnie działać przez długi czas. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości studni w dobrej cenie to najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie metody płuczkowej. Ta metoda jest dużo szybsza i tańsza od udarowo-obrotowej, a równie skuteczna i trwała.