1. Jakie są dobre pompy głębinowe do studni?
Najlepsze będą urządzenia firmy Grundfos, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania. Ponadto w większości modeli ich obudowy wykonane są z tworzywa odpornego na korozję, co sprawia, że sprawdzą się w instalacjach do wody pitnej. Natomiast jeśli chodzi o tańsze pompy głębinowe do studni, to dobrym rozwiązaniem będą modele marki Omnigena.
2. Jaki wybrać rodzaj pompy?
Decydując się na studnię głębinową jedną z ważniejszych do podjęcia decyzji jest wybór pompy. Należy dopasować jej właściwości go głębokości naszego ujęcia, ponieważ pompa głębinowa, jak sama nazwa wskazuje zanurzana jest w wodzie na głębokości, która zależy od lustra wody.
3.Czy można używać wody ze studni głębinowej i wody z wodociągów jednocześnie?
Korzystanie z dwóch źródeł wody jest możliwe, jednak w takim przypadku konieczna jest instalacja odpowiednich zaworów. Należy wykonać ją w taki sposób, aby pomiędzy dwoma ujęciami została zachowana pustka. Takie rozwiązanie będzie skutecznie zapobiegać mieszaniu się wody ze studni głębinowej i wody z wodociągów.
4. Czy potrzeba zbiornik hydroforowy?
Jeśli w naszym domu czerpiemy wodę ze studni głębinowej, to musimy stosować zbiornik hydroforowy. Dzieje się tak ponieważ to w nim gromadzona jest woda i to on absorbuje ciśnienie tworzone przez pompę głębinową. Dzięki czemu zapewnia odpowiednie ciśnienie wody.
5. Jaka jest głębokość studni głębinowej?
Jeśli chodzi o minimalną głębokość studni głębinowej to, żeby uznać ją za taką powinna zostać umieszczona na głębokości wynoszącej minimalnie 15 metrów. Warto zauważyć, że do wywiercenia zbiornika znajdującego się głębiej niż 30 metrów potrzebne jest pozwolenie.
6. Ile wynosi okres eksploatacji studni głębinowej?
Podjęcie decyzji o utworzeniu studni głębinowej nie zawsze jest łatwe, ponieważ wiąże się ze sporymi wydatkami. Jednak jest to opłacalna inwestycja, która szybko się nam zwróci, ponieważ okres eksploatacji takiego źródła to 50 lat bezproblemowego korzystania.
7. Czy studnie głębinowe można wiercić w zimie?
Tworzenie domowego źródła wody jest możliwe o każdej porze roku, ponieważ studnie głębinowe można wiercić w zimie. Należy jednak zaznaczyć, że temperatura musi być wyższa niż -7 stopni Celsjusza, a panujące warunki muszą pozwolić na dojazd w miejsce prac.