ul. Wiśniowa 7, 66-460 Witnica
884 219 044

Badanie wody ze studni

Jeśli posiadasz własne źródło lub zastanawiasz się nad stworzeniem studni to na pewno interesuje Cię czy taką wodę trzeba badać, a jeśli tak to dlaczego i jak często? Dlatego dzisiaj wyjaśniamy wszystkie powyższe kwestie.

Dlaczego należy ją badać?

Powinieneś to robić, ponieważ jest to woda, która pochodzi spod ziemi i mimo tego, że została umieszczona w odpowiedniej odległości od oczyszczalni, dróg i innych szkodliwych substancji, może okazać się, że jest zanieczyszczona. Mogą znajdować się w niej różnego rodzaju bakterie niebezpieczne dla Twojego zdrowia, ale również szkodliwy mangan, azotany czy amoniak. Substancje te najczęściej nie są widoczne na pierwszy rzut oka przez co może Ci się wydawać, że woda z Twojego ujęcia jest zdrowa. Dlatego, żeby mieć pewność, co do jej czystości powinieneś przeprowadzić odpowiednie badania.

Prawidłowe przygotowanie próbki ze studni

Jeśli chcesz przygotować ją prawidłowo, to musisz zwrócić uwagę na rodzaj badania, do którego ją pobierasz.

Kontrola fizykochemiczna: przygotowanie takiej próbki jest bardzo proste. Potrzebujesz plastikowej butelki po wodzie mineralnej, musisz pamiętać, że nie może być to butelka po innym napoju, ponieważ zaburzy ona wyniki. Następnie dwukrotnie płuczesz ją wodą ze źródła tak, aby odpowiednio ją oczyścić i dopiero za trzecim razem nalewasz właściwą próbkę. Przygotowaną butelkę opisujesz imieniem i nazwiskiem oraz podajesz rodzaj oraz źródło jej pobrania.

Kontrola mikrobiologiczna: w tym przypadku nie możesz umieścić próbki w zwykłej butelce Musisz zgłosić się do laboratorium, w którym otrzymasz specjalny, wyjałowiony pojemnik. Żeby pobrać do niego wodę, najpierw musisz odkręcić kran na 5 minut, spryskać go środkiem dezynfekującym, a następnie ponownie odkręcić na kolejne 2 minuty. Wtedy napełniasz butelkę i od razu ją zakręcasz.

Jak widzisz przygotowanie próbek ze studni do kontroli nie jest trudne i z łatwością możesz zrobić to samodzielnie w domu. Musisz jednak pamiętać, że wodę do badania należy dostarczyć najpóźniej do dwóch dni od napełnienia pojemnika.

Gdzie należy ją dostarczyć?

Po przygotowaniu próbki ze studni do kontroli musisz dostarczyć ją do odpowiedniej placówki, w której zostanie sprawdzona przez specjalistów. Do wyboru masz kilka miejsc, pierwszym z nich jest lokalny sanepid, drugim wyspecjalizowane laboratorium, natomiast trzecim będzie firma uzdatniająca. Jak widać to od Ciebie zależy, którą opcję wybierzesz.

Wyniki

Kiedy Twoja próbka zostanie odpowiednio skontrolowana otrzymasz informacje na temat znajdujących się w niej substancji, a także zanieczyszczeń oraz bakterii jeśli została ona skażona. Posiadając informację na temat stężenia danych substancji w Twojej wodzie, możesz sprawdzić czy są one zgodne z normami zamieszczonymi w rozporządzeniu ministra zdrowia.

Jeśli okaże się, że stężenie, którejś z nich jest nieodpowiednie, będziesz musiał zastosować odpowiednie urządzenia lub preparaty. W przypadku, gdy w badaniu wykryto bakterie powinieneś zastosować lampę bakteriobójczą, natomiast w przypadku zbyt dużego stężenia danej substancji zastosuj urządzenie filtracyjne.

Pamiętaj również, że w przypadku każdego źródła takie urządzenia dobiera się na podstawie ilości i rodzaju wykrytych w nim zanieczyszczeń.

Kiedy powinno się przeprowadzić kontrolę źródła?

Najlepiej od razu po zakończeniu prac nad jego budową, żebyś już na początku miał pewność, że jest ona czysta. Taką kontrolę powinieneś również przeprowadzić jeśli wprowadzasz się do domu, który posiada własne ujęcie. Jest to konieczne, ponieważ studnie głębinowe nie są objęte stałym nadzorem, dlatego musisz kontrolować jakość wydobywanej z nich wody. Takie badania powinieneś przeprowadzić także w przypadku, gdy woda ma dziwny smak lub zapach.

Jak widać istnieje wiele przyczyn, które będą wymagać na Tobie przeprowadzenie kontroli jakości źródła, mają one jednak na celu bezpieczeństwo i zdrowie. Pamiętaj też, że oprócz zaistniałych zdarzeń, kontrolę źródła powinieneś przeprowadzać minimum raz do roku. Poddając ją regularnej kontroli będziesz mieć pewność, że jest czysta i zdrowa.